JESZCZE KILKA PROPOZYCJI DLA ZWIEDZAJĄCYCH STAMBUŁ...
Jeżeli myśleliście, że lista atrakcji do zaliczenia w Stambule się wyczerpała, to jesteście w błędzie 😉 Przedstawiam Wam jeszcze kilka propozycji miejsc, które warto zwiedzić zatrzymując się na parę dni w tym niezwykłym mieście!
![]() |
Pomnik "ojca wszystkich Turków" w parku Gulhane |
1. PARK GULHANE - rozległy, zadbany park w kolorach soczystej zieleni przyciąga zarówno mieszkańców Stambułu jak i turystów, którzy szukają chwili spokoju w pulsującym, zatłoczonym mieście. Zanim park został otwarty dla ludu (początek XX w.) był częścią kompleksu pałacowego Topkapı. Jego nazwę tłumaczy się jako "dom kwiatów" - nie bez powodu - w końcu to właśnie tutaj co roku na wiosnę odbywa się festiwal tulipanów (które pochodzą z Turcji, a nie jak powszechnie się uważa - z Holandii. Holendrzy dostali je od Turków w XVI w.). Idąc w górę możemy dojść do wcześniej wspomnianego pałacu, a wchodząc w bramę obok dojdziemy do Muzeum Archeologicznego.
2. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE - przy pałacu Topkapı, tuż obok parku Gulhane. Składa się z trzech budynków - Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu (gdzie znajdziemy m.in. rzeźby i przedmioty codziennego użytku z Mezopotamii i Egiptu, w tym mumię w sarkofagu, najstarszy spisany traktat pokojowy na świecie, zawarty pomiędzy Egipcjanami a Hetytami) Muzeum Ceramiki i właściwy budynek muzeum archeologicznego, gdzie obejrzymy zbiory ze starożytnego Rzymu i Grecji, takie jak sarkofag Aleksandra Wielkiego. W muzeum znajduje się także lew z Mauzoleum w Halikarnasie (jeden z siedmiu cudów świata w starożytności) i ten nieszczęsny łeb węża z wieży Hipodromu Konstantynopolitańskiego. Na zewnątrz jest ogród z widokiem na park Gulhane, gdzie można sobie przycupnąć wśród wyeksponowanych starożytnych rzeźb.
Bilet wstępu - 15 TL
Godziny otwarcia - 09:00 - 19:00
3. BAZAR EGIPSKI - znajduje się po stronie Eminönü przy moście Galata. Niegdyś sprzedawano na nim przyprawy pochodzące z Egiptu, a przychody z bazaru pokryły koszt budowy Nowego Meczetu, który został wzniesiony tuż obok. Obecnie część sklepów, w których sprzedaje się rozmaite produkty (nie tylko przyprawy) jest zlokalizowana w budynku o kształcie litery L, a reszta w krętych uliczkach przy nim. W czasie kiedy byłam w Stambule, akurat Erdoğan miał spotkanie z biznesmenami w ramach kampanii wyborczej, więc nie omieszkałam wtopić się w tłum jego zwolenników wyczekujących na prezydenta w ścisku przed budynkiem Bazaru Egipskiego...
![]() |
wnętrze budynku Bazaru Egipskiego |
![]() |
sprzedawca lemoniady |
4. KOŚCIÓŁ CHORA - bizantyjski kościół św. Zbawiciela z XI w., znajdujący się poza głównym turystycznym szlakiem w dzielnicy Edirnekapı (najlepiej podjechać do niego tramwajem T4), obecnie muzeum. Pełen złotych mozaik przedstawiających sceny z Nowego Testamentu, proroków i świętych. Mozaiki są mocno obdrapane, gdyż w późniejszym czasie kościół został przerobiony na meczet, a ścienne malowidła pokryte warstwą wapna.
5. AKWEDUKT WALENSA - rzymski akwedukt zbudowany za panowania cesarza Wezuwiusza, dostarczał wodę m.in. z morza Marmara starożytnym mieszkańcom Konstantynopolu. Kilkakrotnie odbudowywany po trzęsieniu ziemi. Mierzy 29 metrów, a jego łuki rozciągają się nad ruchliwą jezdnią bulwaru Atatürka.
6. WIEŻA LEANDRA - łapiąc prom z Üsküdar, zwróćcie uwagę na latarnię morską na niewielkiej wysepce w cieśninie Bosfor. Obecnie służy jako stacja kontroli ruchu na Bosforze. Niegdyś pełniła funkcję strażnicy (Grecy obserwowali z niej czy nie nadpływają wrogie perskie okręty), a w późniejszym czasie więzienia i miejsca kwarantanny.
Z wieżą wiąże się pewna legenda. Sułtan po usłyszeniu przepowiedni, że jego ukochana córka umrze w osiemnaste urodziny od ukąszenia węża, nie pierwszy wpadł na genialny pomysł, aby do osiemnastki trzymać ją zamkniętą w wieży na odizolowanej wysepce. W dniu jej 18 urodzin, zachwycony, że udało mu się uniknąć przepowiedzianego córce losu, przywiózł jej w ramach prezentu kosz egzotycznych owoców. Wypełznął z niego wąż i śmiertelnie dziabnął córkę. Przeznaczenia nie udało się oszukać...
Jeszcze jedna nieszczęśliwa legenda związana z nazwą wieży - tym razem historia miłosna pochodząca z greckiej mitologii. Leander to tragiczny kochanek, który co noc przepływał cieśninę wpław do swojej ukochanej - kapłanki Hero poświęconej Afrodycie (paradoksalnie bogini miłości). Niestety, którejś nocy lampa, która wskazywała mu drogę nieopatrznie zgasła, zdezorientowany kochanek utopił się, a Hero dowiedziawszy się o tym popełniła samobójstwo.
7. MAŁA HAGIA SOPHIA - idąc w dół od Błękitnego Meczetu możemy dojść do miniaturowej Hagii Sophii, czyli kościoła św. Sergiusza i Bakchusa, powstałego za panowania Justyniana I, obecnie - tak jak się pewnie domyślacie widząc minaret na zdjęciu - meczet. Podobno miał być mini modelem dla wzniesionego później Kościoła Mądrości Bożej (Hagii Sophii), aczkolwiek przeciwnicy tej teorii wytykają różnice w budowie i architekturze dwóch budynków, uważając tę teorią za bzdurę.
Jeżeli jeszcze Wam mało, zawitajcie do Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej (jeden z odziałów muzeum to Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule, który dożył swoich ostatnich dni w tym mieście), Meczetu Rustama Paşa czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jeżeli macie ochotę na odrobinę rekreacji, popłyńcie promem na Wyspy Książęce. Można też skorzystać z promów-wycieczkowców, które zabiorą Was w rejs pełen występów i jedzenia.
Stambuł oferuje niewyczerpaną listę atrakcji! Dla każdego coś miłego 😁
Komentarze
Prześlij komentarz