BŁĘKITNY MECZET - kaprys młodocianego sułtana (SULTANAHMET)

Meczet o charakterystycznym błękitnym kolorze powstał w 1616 r. i miał w zamyśle 19-letniego wówczas sułtana Ahmeda I stanowić konkurencję dla Hagii Sophii. Podobno władca był bardzo niegrzecznym chłopcem, a meczet miał wykupić jego winy. Sułtan postawił sobie budowę potężnego meczetu za punkt honoru, kosztem poważnych  obciążeń dla skarbu imperium (inni budowali meczety z łupów wojennych, a sułtan nie miał żadnych znaczących zwycięstw, więc sięgał do publicznej sakiewki).






Błękitny Meczet ma aż sześć minaretów. Związana jest z tym pewna legenda, która wyjaśnia skąd ta liczba i przy okazji jest pociskiem w stronę ambitnego, młodego sułtana.


Kiedy  Ahmed I dawał instrukcję architektowi jak mają wyglądać minarety, użył słowa "altın" oznaczającego "złoty". Architekt stwierdził, że Ahmed I nie mógł mieć tego na myśli, gdyż złote minarety byłyby absurdalnym wydatkiem, więc uznał, że sułtan powiedział "altı" - sześć. 

Podobno sułtan chcąc uszanować Święty Meczet w Mekce, wysłał swoją ekipę konstrukcyjną, aby dobudowali w miejscu pielgrzymek muzułmanów jeszcze jeden minaret, aby przeważał swoją liczbą minaretów nad Błękitnym Meczetem w Konstantynopolu.

Niestety, do 15 maja trwała renowacja wnętrza części modlitewnej (a ja miałam bilet powrotny do Polski na 9 maja) o czym cynicznie poinformował mnie baner "to improve your visit experience". Żartowałam z Eweliną i Mertem (znajomi u których się zatrzymałam), że przylecę do Turcji znowu ich odwiedzić 16 maja...  Oglądając zdjęcia bardzo przypomina mi wnętrza meczetu Sulejmana (albo się pocieszam...), z którym Błękitny Meczet w XVII w. dzielił rolę głównej świątyni Imperium Osmańskiego.

Planując wizytę w Błękitnym Meczecie należy pamiętać, że to nie muzeum, tylko świątynia, więc odbywają się w nim 5 razy dziennie modlitwy (meczet zamykany jest na 30 minut w czasie każdej modlitwy). Przed wejściem musimy zdjąć buty. Kobiety za darmo mogą pobrać nakrycie głowy. Nie możemy wejść do meczetu w krótkich spodenkach, z odsłoniętymi ramionamii czy dekoltem.

Wejście do Błękitnego Meczetu jest darmowe.

Godziny otwarcia dla zwiedzających - generalnie od 09:00 do 17:00 z 30-minutowymi przerwami na modlitwy. Godziny modlitw można sprawdzić przed wejściem do Błękitnego Meczetu. W piątek w południe  meczet jest zamknięty przez  godzinę dla zwiedzających z powodu kazania.
  



Komentarze

Popularne posty