HIPODROM KONSTANTYNOPOLITAŃSKI - ostał się tylko obelisk (SULTANAHMET)

Obecnie w miejscu dawnego Hipodromu Konstantynopolitańskiego znajduje się plac (zaraz obok Błękitnego Meczetu. W IV w. odbywały się tu wyścigi rydwanów. Jedyne co ocalało, to 20-metrowy obelisk sprowadzony z Egiptu (aczkolwiek był o prawie połowę wyższy - ułamał im się w transporcie) przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego  (nie chce nikogo oczerniać, ale podobno Rzymianie zarąbali obelisk z okolic Luksoru). Obelisk pochodzi z XV w. p.n.e. i został wybudowany na polecenie faraona Totmesa III na pamiątkę jego zwycięstwa w Mezopotamii. Hieroglifami opisane są bohaterskie czyny egipskiego władcy. Stoi na marmurowym cokole przedstawiającym wyścigi konne na Hipodromie (lożę z publicznością, a nad nimi obserwującego rydwany cesarza). 


Obelisk Egipski na Hipodromie Konstantynopolitańskim

Za Obeliskiem Egipskim znajduje się Wężowa Wieża. sprowadzona podobno przez Konstantyna Wielkiego ze świątyni Apolla w Delfach. Jest ułamana i wygląda przez to dość kulawo. Łby węży i resztki kolumny znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Stambule i w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Wężowa Kolumna

W X w. Konstanty VII, jak na szanującego się cesarza przystało,  też postawił sobie obelisk na Hipodromie (kto bogatemu zabroni?). Początkowo obelisk pokryty był płytami z brązu, ale zostały one skradzione w czasie IV krucjaty (w czasie wyprawy krzyżowej w 1204 zniszczono cały Hipodrom). 


Przy fontannie Wilhelma II na Hipodromie Konstantynopolitańskim trafiłam na uliczne występy 😀



Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale kiedyś Hipodrom Konstantynopolitański wyglądał tak: 

 
źródło: 3darchaeology.3dn.ru


źródło: 3darchaeology.3dn.ru

źródło: 3darchaeology.3dn.ru

Komentarze

Popularne posty